HTML

parkváros

A blog célja, hogy helyet adjon minden józan, előre mutató gondolkodásnak, amelyek Budapest XVIII. kerületének, vagy ahogyan már egyre többen nevezik Parkvárosnak a fejlődését szolgálják.

Nagy Balázs: A környezeti és környezettudatos nevelés fontossága

2010.09.27. 12:58 :: imrelorinc

Felnőtt társadalmunk már az óvodás korosztálytól is elvárja, hogy ismerje szűkebb-tágabb környezetét. Hogyan lehet ezt már óvodás korban kialakítani, hogy felnőttként kötelességének érezze a környezetében élő természetet védeni, óvni?

-Nevelési intézményeink gondot fordítanak arra, hogy a kisgyermeket fogadó felnőtt közösség munkahelyi életmódjával, munkájával pozitív mintát nyújtson a környezettudatos magatartásra, az egészséges életmód szokásainak megalapozására, a közösségi egészséges életvitelre- mondta Nagy Balázs önkormányzati képviselőjelölt.
Az Aprók Falva Óvodában az idei nevelési évben kezdték a kicsik a szelektív hulladékgyűjtést gyakorolni. A csoportszobákban, és az udvaron külön tárolókba gyűjtik a papírokat, és a műanyag palackokat. A gyermekeknek ez játék, hiszen a felnőttek megdicsérik őket. A támogató családi háttér megerősíti ennek az óvodai kezdeményezésnek a kiteljesedését. A gyermekek örömmel gyűjtik otthon is a papírt, a palackokat, és szüleik segítségével viszik el a lakóhelyükhöz legközelebb lévő hulladékgyűjtő szigetre.
Ma még nem érezzük át igazán ennek fontosságát, de elfogadta az EP a 2020-ig teljesítendő, újrahasznosítási és újrafeldolgozási célkitűzéseket tartalmazó hulladékgazdálkodási irányelvet. A tagállamoknak kötelező érvényű nemzeti hulladék-megelőzési terveket kell kidolgozniuk.
A képviselőknek sikerült kiharcolniuk, hogy az irányelv tartalmazzon új újrahasznosítási és újrafeldolgozási célkitűzéseket. A kompromisszum szerint a tagállamoknak „meg kell tenniük a megfelelő lépéseket” ahhoz, hogy 2020-ig elérjék a háztartási hulladékokból és más forrásból származó papír-, vas- és üveghulladékok 50 százalékának újrahasznosítását, illetve újrafeldolgozását, a nem veszélyes építkezési és bontási hulladékok 70 százalékának újbóli újrahasznosítását, illetve újrafeldolgozását.
Évente több mint 1,8 milliárd tonna hulladék keletkezik az EU-ben. A szemét mennyisége gyorsabban nő, mint a GDP, a hulladéknak pedig csak kevesebb, mint egyharmadát hasznosítják újra. Vannak olyan tagállamok, ahol a települések hulladékának 90 százalékát szemétlerakó helyeken tárolják, más országokban ugyanez az arány csupán 10 százalék. 2005 szeptemberében az Európai Bizottság javasolta az 1975 óta hatályban lévő uniós irányelv felülvizsgálatát és az újrahasznosítási előírásokkal és a tagállamok számára kötelező érvényű programokkal történő (az irányelv életbe lépése után 5 éven belül teljesítendő) kibővítését.
Az új irányelv arra kötelezi a tagállamokat, hogy öt évvel az irányelv életbe lépése után hozzanak létre hulladékgazdálkodási terveket és a hulladék megelőzését célzó programokat. A Bizottságnak 2014 végére meg kell határoznia a megelőzésre, 2020-ig pedig a hulladék-szétválasztásra vonatkozó célokat is.

Véleményem szerint nagyon FONTOS, hogy óvjuk környezetünket, hiszen olyan világban élünk, ahol az embereknek az egészséges élhetés érdekében minden eszközt és lehetőséget meg kell ragadniuk, hogy a környezet öko egyensúlyát megtarthassák.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://parkvaros.blog.hu/api/trackback/id/tr82326720

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása